ZMAKSYMALIZUJ SWOJĄ WIEDZĘ

Dlaczego warto posiadać konto w banku? W jaki sposób najlepiej oszczędzać? Jak wejść do świata inwestowania? Tych i wielu innych rzeczy potrzebnych Ci na starcie w dorosłość dowiesz się naszych artykułów.

Prosto o finansach

Wysoki zysk i wysokie ryzyko -

Inwestycje w akcje

W poprzednim artykule zwróciliśmy uwagę jak ważne w długim okresie są niewielkie różnice stóp zwrotu. Generalnie im wyższe ryzyko jest gotowy zaakceptować inwestor, tym wyższych stóp zwrotu może oczekiwać. Najbezpieczniejszymi inwestycjami są obligacje rządowe i lokaty. Jeżeli jednak chcemy uzyskiwać naprawdę wysokie zyski powinniśmy inwestować w instrumenty udziałowe np jakimi są akcje. W tym artykule dowiemy się co to są akcje, jak inwestować na rynku akcji oraz poruszymy ryzyka związane z inwestycjami w akcje.

Czym są akcje?

Akcje możemy sobie zobrazować na przykładzie kolegów ze szkoły podstawowej, którzy w wakacje postanowili zarobić trochę pieniędzy. Pięciu kolegów ze szkolnej ławki, zdecydowało się na utworzenie spółki produkującej lemoniadę. Każdy z tych uczniów włożył jednakowy wysiłek i środki do produkcji lemoniady, dlatego postanowili, że każdy z nich powinien mieć jednakowy udział w zyskach. W realnym świecie udziały, które dają prawo do zysku i prawo do decydowania o losach spółki, nazywają się akcjami.

Po kilku tygodniach sprzedaży lemoniady spółka okazała się wielkim sukcesem i osiągnęła zysk. Koledzy z podstawówki postanowili, że podzielą zysk między udziałowców (akcjonariuszy). Z tego powodu wypłacono każdemu po 200zł z kasy spółki. Taka wypłata zysku dla akcjonariuszy nazywa się dywidendą.

Zbliża się koniec wakacji. Koledzy zebrali się w kawiarni i postanowili zastanowić się co dalej ze sprzedażą lemoniady. Wspólnie zgodzili się, że nie będą w stanie prowadzić tego przedsięwzięcia w roku szkolnym, ze względu na zbyt dużą liczbę obowiązków. Postanowili wiec sprzedać sprzęt do produkcji lemoniady a środki rozdystrybuować miedzy akcjonariuszy. W świecie realnym, takie spotkanie akcjonariuszy nazywamy zgromadzeniem. Każdy z akcjonariuszy ma prawo głosu. A po rozwiązaniu przedsiębiorstwa, pozostałe środki nazywane są nadwyżką likwidacyjną.

Jak inwestować w akcje?

Za zakupy płacisz kartą wydaną do Twojego konta. Możesz umówić się z bankiem, aby Twoje płatności zaokrąglał do: 50 gr, 1 zł, 2 zł, 5 zł czy 10 zł. Twoje środki na koncie zostaną pomniejszone o wartość zakupów po zaokrągleniu, a sama wartość zaokrąglenia trafi na Twój rachunek oszczędnościowy.

Za zakupy płacisz kartą wydaną do Twojego konta. Możesz umówić się z bankiem, aby Twoje płatności zaokrąglał do: 50 gr, 1 zł, 2 zł, 5 zł czy 10 zł. Twoje środki na koncie zostaną pomniejszone o wartość zakupów po zaokrągleniu, a sama wartość zaokrąglenia trafi na Twój rachunek oszczędnościowy.

Podsumowanie

Za zakupy płacisz kartą wydaną do Twojego konta. Możesz umówić się z bankiem, aby Twoje płatności zaokrąglał do: 50 gr, 1 zł, 2 zł, 5 zł czy 10 zł. Twoje środki na koncie zostaną pomniejszone o wartość zakupów po zaokrągleniu, a sama wartość zaokrąglenia trafi na Twój rachunek oszczędnościowy.

Bankowy
fundusz
gwarancyjny

2019

Bezterminowa gwarancja bankowa, która nic nas nie kosztuje

Przy zakupie sprzętu elektronicznego kierujemy się zazwyczaj producentem i ceną. Chcemy, aby zakupiony sprzęt działał jak najdłużej, dlatego najchętniej kupujemy sprzęty marek, które rzadko się psują. Producenci świadomi naszych wyborów, do produktu dołączają bezpłatną, np. 2 letnią gwarancję, w ramach której obiecują, że w przypadku awarii sprzętu, bezpłatnie ją usuną. Czasami mamy możliwość dokupienia do sprzętu dodatkowej gwarancji, która będzie obowiązywała po okresie nieodpłatnej gwarancji zaproponowanej przez producenta. W ten sposób możemy sobie wydłużyć czas zabezpieczenia naszego komputera, np. o dodatkowe 2 lata. Ostatecznie nasz sprzęt będzie zabezpieczony przez 4 lata.

A co w przypadku pieniędzy złożonych w banku? Czu potrzebujemy dla nich zabezpieczenia?

Wszystkie transakcje zapisywane są bankach w postaci elektronicznej. Nie musimy więc przejmować się o zniszczenie samych banknotów w banku. A co w przypadku, gdy sam bank będzie miał kłopoty finansowe i nie będzie w stanie oddać naszych pieniędzy? Wszystkie banki Polsce posiadają specjalne zabezpieczenie na takie przypadki. Jest to Bankowy Fundusz Gwarancyjny, finansowany z obowiązkowych składek polskich banków. W przypadku bankructwa banku, w którym złożyliśmy swoje środki, otrzymamy z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zwrot naszych środków do 100 tys. euro (czyli ok. 400 tys. złotych). Gwarancja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest bezterminowa, co oznacza, że nasze środki chronione są przez cały czas – od dnia wpłaty do banku aż do dnia ich wypłaty. Co więcej, gwarancja jest dla nas całkowicie bezpłatna. Bankowy Fundusz Gwarancyjny sprawia, że banki są dla nas wyjątkowo bezpieczniejszym miejscem, gdzie możemy złożyć swoje pieniądze.

Logowanie biometryczne w aplikacji mobilnej

Czy możliwe jest logowanie do Aplikacji mobilnej „CA24 Mobile” bez konieczności podawania hasła ?

A i owszem !

Użytkownicy naszej aplikacji mobilnej mogą logować się używając odcisku palca lub obrazu twarzy. Jeśli posiadasz telefon z czytnikiem linii papilarnych, możesz zalogować się do naszej aplikacji poprzez odcisk palca, a na wybranych urządzeniach z systemem iOS możesz użyć obrazu twarzy.

Logowanie odciskiem palca

Kropla drąży skałę, małe działania wykonywane wielokrotnie pozwalają na dokonanie dużych postępów. Niewielkie kwoty systematycznie odkładane, kumulują się i dzięki temu pozwalają się bogacić. Warto dokonać analizy naszego budżetu domowego i sprawdzić czy rozsądnie dysponujemy swoimi finansami. Może to pozwolić nam wyeliminować wydatki, które są zbędne i zastąpić je albo oszczędnościami, albo innymi wydatkami, które bardziej zaspokoją nasze potrzeby.

Logowanie obrazem twarzy

System rozpoznawania twarzy to kolejny rodzaj technologii biometrycznej autoryzacji. Mapuje on twarz trójwymiarowo i przechowuje zapisane informacje, jednocześnie uczy się za każdym kolejnym użyciem, dzięki czemu rozpoznaje uprawnionego użytkownika nawet gdy ten zmieni okulary, makijaż, czapkę.

W jaki sposób aktywować usługę?

Aplikacja już przy pierwszym logowaniu zapyta się o chęć korzystania z nowej usługi. Wystarczy zatwierdzić komunikat, by włączyć logowanie biometryczne. Jeśli komunikat nie zostanie zaakceptowany od razu, uruchomienie nowego sposobu logowania możliwe będzie z poziomu „Ustawień” aplikacji CA24 Mobile. Dodatkowo w przypadku Face ID możesz zdecydować czy logowanie obrysem twarzy ma realizować się od razu po uruchomieniu aplikacji czy po wywołaniu czytnika za pomocą stosownego przycisku

Alternatywa dla klasycznego logowania

Dzięki logowaniu przy pomocy odcisku palca lub obrazu twarzy, nie jest już wymagane podawanie Hasła mobilnego. Wystarczy przyłożyć palec do czytnika wbudowanego w telefonie, a mechanizm porówna odcisk palca z wzorcem zarejestrowanym wcześniej w urządzeniu. Jeśli odciski będą zgodne, nastąpi poprawne zalogowanie do aplikacji CA24 Mobile. W przypadku identyfikacji za pomocą obrazu twarzy, proces wygląda analogicznie – po zeskanowaniu twarzy zostaje sprawdzona zgodność. Dane linii papilarnych czy obraz twarzy przechowywane są tylko lokalnie na urządzeniu mobilnym, bank nie gromadzi tego typu danych, a logowanie tego jest opcjonalne. W dalszym ciągu możliwa jest tradycyjna forma logowania do aplikacji poprzez ręczne wprowadzenie Hasła mobilnego. Należy wspomnieć o tym, że autoryzacja transakcji nie ulega zmianie, nadal przelewy potwierdzamy kodem PIN.

Casaver -

oszczędzanie przy okazji codziennych zakupów

Zakupy oznaczają wydatki. Jest jednak pewna usługa bankowa, która niczym czarodziejska różdżka pozwoli Ci cieszyć się swoimi oszczędnościami. To usługa CAsaver, która pełni rolę elektronicznej świnki skarbonki.

Jak to działa?

Za zakupy płacisz kartą wydaną do Twojego konta. Możesz umówić się z bankiem, aby Twoje płatności zaokrąglał do: 50 gr, 1 zł, 2 zł, 5 zł czy 10 zł. Twoje środki na koncie zostaną pomniejszone o wartość zakupów po zaokrągleniu, a sama wartość zaokrąglenia trafi na Twój rachunek oszczędnościowy.

Przykład

WYBIERASZ ZAOKRĄGLENIA NP. DO 5 ZŁ
KUPUJESZ TOWAR ZA 33,33 ZŁ
WARTOŚĆ ZAKUPÓW ZOSTAJE ZAOKRĄGLONA DO 35 ZŁ
TWOJE ŚRODKI NA KONCIE ZOSTAJĄ POMNIEJSZONE O 35 ZŁ

NA TWÓJ RACHUNEK OSZCZĘDNOŚCIOWY TRAFIA 1,67 ZŁ
(RÓŻNICA POMIĘDZY 35 ZŁ A 33,33 ZŁ)

W ten sposób wydając pieniądze jednocześnie je oszczędzasz

Z usługi CAsaver korzystasz całkowicie bezpłatnie!
W dowolnej chwili możesz zmienić kwotę do której będą zaokrąglane Twoje płatności.

Ale to nie wszystko...

Usługa CAsaver może też posłużyć Ci jako dodatkowe kieszonkowe, gdy Twój rodzic wskaże Twój rachunek oszczędnościowy do zaokrągleń.

Dlaczego warto mieć konto w banku?

Komu zdarzyło się choć raz zajrzeć do portfela i zadać sobie pytanie: Na co wydałem wszystkie swoje pieniądze? Zarządzanie swoim budżetem, jaki by on nie był, jest zawsze trudne, wymaga nauki i doświadczenia. Dużo łatwiej jest zarządzać swoim budżetem widząc każdy zastrzyk gotówki i każdy wydatek. Taką możliwość daje właśnie konto osobiste. Posiadanie własnego konta w banku ma wiele zalet, warto tutaj wspomnieć o kilku najważniejszych.

1

Bezpieczeństwo

Pieniądze na koncie są bardziej bezpieczne niż w portfelu, czy w kieszeni. Możesz je wypłacić z bankomatu lub po prostu zapłacić za zakupy kartą w każdej chwili. Jeśli zginie Ci karta – wystarczy zadzwonić i zastrzec kartę – karta zostanie zablokowana, a pieniądze są nadal bezpieczne na koncie.

2

Zarządzasz sam swoim budżetem

Jeśli masz konto widzisz ile masz i ile możesz wydać. Ułatwi Ci to podjęcie decyzji na co wydać pieniądze, ale też pokaże ile możesz zaoszczędzić.

3

Płacisz za swoje zakupy w sklepie internetowym

Wystarczy konto lub karta płatnicza i dzięki systemowi płatności natychmiastowych, sklep w kilka minut otrzymuje Twoją płatność, a Ty możesz szybciej cieszyć się zamówionym produktem.

4

Korzystasz z bankowości internetowej i mobilnej

Możesz „bankować” przez internet albo za pomocą aplikacji mobilnej. Wystarczy komputer, tablet, czy smartphone i masz dostęp do swojego konta i pieniędzy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

5

Korzystasz z promocji,
rabatów i specjalnych ofert

Zwykle wystarczy spełnić prosty warunek (np. zalogowanie się do aplikacji mobilnej, czy płatność kartą) aby otrzymać dodatkowy bonus. Płacąc kartą możesz również korzystać z rabatów w ramach programów rabatowych organizowanych przez bank, w których uczestniczą różne sklepy.

CHCIAŁBYM NAMÓWIĆ CIĘ DO UŻYWANIA

DWUSKŁADNIKOWEGO UWIERZYTELNIANIA

W POPULARNYCH SERWISACH INTERNETOWYCH.

Zabezpieczenie dostępu dobrym hasłem, to zwykle wystarczający sposób, ale nie zawsze… Kiedy nie jest? Na przykład wtedy gdy używasz jednego hasła do wielu serwisów. Pamiętaj, że to nie jest dobry pomysł, bo powinieneś mieć różne hasła. Ale jeśli Ci się przydarzy zrobić inaczej, to zadziała zasada najsłabszego ogniwa – jeden wyciek Twojego hasła, choćby nawet dość długiego i skomplikowanego, a przestępcy dostaną się do wszystkich tych miejsc, gdzie miałeś takie samo. Podobnie, gdy podasz to hasło na jakiejś podstawionej witrynie udającej tę prawdziwą – to popularny phishing. Znasz to, prawda?

Jak możesz sobie łatwo pomóc? Np. używając wspomnianego logowania dwuskładnikowego. Aby się zalogować będziesz musiał podać, tak jak zwykle, identyfikator i hasło oraz – nowość – dodatkowe jednorazowe hasło. Zostanie ono wysyłane do Ciebie SMSem lub pobierzesz je z aplikacji na swoim smartfonie.

Opisuję tę drugą możliwość na przykładzie Facebooka:

1

Aplikacja

Zainstaluj na smartfonie aplikację Google Authenticator: pobierz ją wyłącznie z oficjalnego sklepu z aplikacjami. Sprawdź (dane dla sklepu Google Play, 07.02.2019): wydał go Google LLC, pobrało go ponad 10 milionów użytkowników, średnia ocena 4.3 z ponad 183 tys. opinii. Na liście aplikacji w Twoim smartfonie pojawi się jako „Authenticator” z ikoną sejfu, wymaga/poprosi o uprawnienia do aparatu.

2

Komputer

Na komputerze (taki scenariusz łatwiej mi opisać) po zalogowaniu do Facebooka wybierz z menu Ustawienia/Bezpieczeństwo i logowanie, a tam Uwierzytelnianie dwuskładnikowe/ Edytuj, następnie Zwiększ skuteczność zabezpieczeń przy użyciu uwierzytelniania dwuskładnikowego/Rozpocznij. W kolejnym oknie wybierz metodę zabezpieczeń – możesz oczywiście wybrać SMS, ale tutaj proponuję abyś wybrał Aplikacja uwierzytelniająca.

3

Połączenie

Teraz uruchom na smartfonie Google Authenticatora, wybierz przycisk „plus” tj. opcję dodawania nowej aplikacji i zeskanuj wyświetlony na monitorze kod QR (lub wpisz podany klucz). Zrobione? Twój generator haseł jednorazowych dla Facebooka, opisany dodatkowo Twoim FacebookID, został właśnie uruchomiony i wyświetla 6-cyfrowe kody logowania.. Dla potwierdzenia, że wszystko poszło dobrze Facebook poprosi Cię, abyś podał taki kod. Że jest OK dowiesz się na ekranie Uwierzytelnianie dwuskładniowe jest włączone.

4

To już prawie koniec

Od teraz, gdy Facebook zauważy logowanie hasłem na Twoje konto z nierozpoznanego urządzenia (np. nie Twojego), to zażąda podania dodatkowo jednorazowego kodu z aplikacji. To oznacza, że przestępca nie zaloguje się. A na Twoich zaufanych urządzeniach możesz ustawić, aby taki kod był wymagany tylko przy pierwszym logowaniu.

5

Voila! Brawo!

Voila! Brawo! Zapewniłeś sobie zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa dostępu do Twojego konta na Facebooku. Teraz możesz wykorzystać ten sposób logowania w innych aplikacjach/serwisach – Instagramie, Allegro, koncie Google. To proste – odszukujesz w ich ustawieniach możliwość włączenia uwierzytelniania dwuskładnikowego, a w już posiadanym Authenticatorze tylko dodajesz nową aplikację. Polecam! PS. Powiedz o tym zabezpieczeniu swoim bliskim i znajomym, a najlepiej pomóż im to zrobić. Dzięki.

MAGICZNA FORMUŁA PROCENTU SKŁADANEGO

PODSTAWY INWESTOWANIA

Wielu z nas zna bajkę o Alibabie i 40 rozbójnikach. Alibaba aby dostać się do skarbca musiał znać magiczną formułę. Gdy ją wypowiedział otworzyły się dla niego niezliczone bogactwa. Któż z nas nie chciał by poznać takiej magicznej formuły, która otworzyła mu by wrota do bogactwa. Formuła ta nie brzmi co prawda „Sezamie otwórz się”, ale przybiera bardziej matematyczna postać. Opiera się na kilku filarach: systematyczności, cierpliwości, gotowości na poniesienie ryzyka oraz najważniejszej z nich – procencie składanym.

1

Systematyczność

Kropla drąży skałę, małe działania wykonywane wielokrotnie pozwalają na dokonanie dużych postępów. Niewielkie kwoty systematycznie odkładane, kumulują się i dzięki temu pozwalają się bogacić. Warto dokonać analizy naszego budżetu domowego i sprawdzić czy rozsądnie dysponujemy swoimi finansami. Może to pozwolić nam wyeliminować wydatki, które są zbędne i zastąpić je albo oszczędnościami, albo innymi wydatkami, które bardziej zaspokoją nasze potrzeby.

2

Czas

Jak widzimy bogacenie się wymaga czasu – gromadzona kwota rośnie „z czasem”. Jednak dla naszych inwestycji istnieje wielkie zagrożenie – inflacja. Jest to spadek wartości pieniądza w stosunku do dóbr i usług znajdujących się na rynku. Na przykład, dzisiaj za sto złotych możemy kupić mniej niż mogliśmy kupić kilka lat temu. Aby uchronić nasze oszczędności przed inflacją musimy inwestować środki w taki sposób, aby zwrot inwestycji był przynajmniej zbliżony do poziomu inflacji. Do inwestycji o niskim ryzyku możemy zaliczyć obligacje skarbowe oraz lokaty bankowe.

3

Gotowość do poniesienia ryzyka

Inwestując na długi okres czasu i mając ambitny cel, jakim jest bycie bogatym możemy zdecydować się na innego rodzaju inwestycje niż lokaty bankowe, które przynoszą 1-3% stopę zwrotu rocznie. Inwestując na długi okres możemy zainteresować się bardziej ryzykownymi aktywami, które mogą przynieść nam wyższe stopy zwrotu. Na rynku dominuje zasada, że im wyższe ryzyko jesteśmy w stanie zaakceptować, tym wyższe stopy zwrotu możemy osiągnąć.

    Pod względem ryzyka, inwestycje można więc podzielić na:
  • Bardzo ryzykowne – akcje i fundusze rynku akcji
  • Mniej ryzykowne – obligacje korporacyjne i nieruchomości
  • O niskim profilu ryzyka -inwestycje w lokaty bankowe i obligacje skarbowe.

4

Procent składany

To już prawie koniec. Czwartą siłą składającą się na naszą formułę jest procent składany. Albert Einstein powiedział, że „procent składany to ósmy cud świata, Ci którzy go rozumieją zarabiają na nim, Ci którzy go nie rozumieją płacą go”. Procent składany polega na naliczaniu odsetek od odsetek. Na przykład, jeżeli zainwestujemy 100zł na 2 lata i rocznie zarobimy 10% po roku będziemy posiadali 110zł. Po dwóch latach 121zł (10% od 110zł). Gdyby siła procentu składanego nie występowała to zamiast 121zł mielibyśmy 120zł. Może wydawać się, że różnica 1zł nie jest wielka, jednak jeżeli zastosujemy ją wiele razy okaże się, że zainwestowane kwoty rosną bardzo szybko.

5

Magiczna formuła

Warto zastosować te wszystkie siły łącznie i wykorzystać je do pomnażania naszych oszczędności. Formuła matematyczna obejmująca wspomniane czynniki: systematyczności, czasu, stóp zwrotu i procentu składanego przybiera postać:

FV – przyszła wartość naszej inwestycji
P – systematycznie wpłacana kwota co roku
r – roczna stopa zwrotu
n – okres inwestycji

Formuła jest dość skomplikowana, dlatego przygotowaliśmy kalkulator inwestycyjny dostępny na stronie: https://navigator.credit-agricole.pl/sst-web/zaawansowana/wynik-symulacji

Za pomocą tego kalkulatora można zdefiniować:

  • roczną stopę zwrotu jaką chcemy uzyskać z inwestycji, okres inwestycji,
  • kwotę jaką posiadamy w chwili obecnej,
  • ile chcemy miesięcznie dopłacać do naszej inwestycji.

Podając te cztery wartości będziemy w stanie sprawdzić ile będziemy mieli kapitału na koniec inwestycji.

Podsumowując

Formuła procentu składanego pozwala inwestorom na gromadzenie znacznych inwestycji z biegiem czasu. Aby się wzbogacić warto zastosować wszystkie cztery siły łącznie i zacząć inwestować jak najwcześniej. Musimy jednak pamiętać o zarządzaniu ryzykiem inwestycyjnym i charakterystyce poszczególnych instrumentów. O nich dowiemy się na kolejnych warsztatach inwestycyjnych.